Otsi dokumente »
Alates 2015. aasta 26. septembrist peab kõigi väljundvõimsusega kuni 70 kW soojuspumpade juures kuvama energiamärgist. Energiamärgise eesmärgiks on võimaldada tarbijatel ja ka edasimüüjatel võrrelda erinevate toodete energiatõhusust. Märgisel kasutatakse energiaklasside süsteemi, kus G tähistab seadme töötamise väikseimat tõhusust ja A+++ suurimat tõhusust. Selline märgistus on os Euroopa Liidu direktiivi 2010/30/EL nõuetest, mis seab eesmärgiks heitkoguste (CO2) olulise vähendamise.
Soojuspumpade juures on kasutusel mitmeid erinevaid märgiseid. Kuid kõigil peab olema tootemärgis, kus kuvatakse energiatõhususe klass, võimsusandmed ja müratase. Märgisel on kujutatud kaart, mis jagab Euroopa kolme kliimavöötmesse (külmemad, keskmised ja soojemad kliimatingimused). Iga kliimavöötme jaoks esitatakse sellele vastavad andmed.
Energiamärgisel kujutatakse energiatõhususe klass, mis baseerub keskmistel kliimatingimustel. Edasimüüjad peavad teadma, et siseruumide kütmise energiatõhususe skaala ulatub kuni klassini A++ ja sooja tarbevee tootmise energiatõhususe skaala ulatub klassini A.
Kõik siseruumide kütmise energiamärgistamise andmed arvestavad kogu aasta (sesoonset) energiatõhusust. Soojuspumpadel kasutatakse veel erinevad märgiseid, mis arvestvad kas kasutatakse radiaator- või põrandakütet.
Soojuspumbad, mis toodavad sooja tarbevett tavapäraselt kuuluvad energiatõhususe klassi A. Et saavutada kõrgemat tõhususe klassi, siis tuleb neid kombineerida päikeseküttega. Sooja tarbevee tootmise kogust illustreerib märgisel veekraani kujutis, mille juures koormusprofiili tähis 3XS kuni XXL.
Tootemärgistele lisaks kasutatakse veel komplektimärgiseid, mille väljastavad tootjad või edasimüüjad iseseisvalt. Komplektimärgisel näidatakse kogu süsteemi energiatõhusust, kus arvestatakse kasutatavat juhtsüsteemi, lisakütteallikaid ning päikeseküttesüsteemi olemasolu. Kuna enamustel soojuspumpadel on juhtsüsteem sisseehitatud, siis neile lisatakse komplektimärgis tootja poolt. Kui edasimüüja lisab süsteemi päikesepaneelid ja mõne teise süsteemi, siis saab lihtsalt luua konkreetse komplektimärgise kasutades rakendust NIBE DIM.
Toote energiaklassi määrav tõhusus baseerub nn primaarenergial. See tähendab, et toodetel, mis töötavad elektrienergial kasutatakse energiategurit väärtusega 2,5 ning toodete puhul, mis töötavad kütteõli või gaasiga kasutatakse energiategurit väärtusega 1. Elektrienergia kasutamise energiategur 2,5 on kasutusel kõikjal Euroopas ja see baseerub Euroopa keskmisel elektritootmise tõhususel.
Sellest hoolimata kuuluvad soojuspumbad siiski energiamärgiste skaala tippu. Primaarenergia tegur mõjutab oluliselt elektriboilerite energiatõhususe klassi, mis hoolimata heast isolatsioonist on harva kõrgemal tasemel kui C.